Bebeğiniz artık küçük porsiyonlarla düzenli olarak yemeye ve masada sizinle oturmaya başladı. Ancak yerdeki yiyecek miktarı karnındaki veya tabağındakinden daha fazla görünüyor! Bu konuda çok endişelenmeyin. Etrafı bilerek kirletmeye çalışmadığını unutmayın. Çatal bıçağı düzgün bir biçimde kullanmak için gereken motor becerilerin gelişmesi zaman alır.

Yere yiyecek atarsa bunu görmezden gelmek ve yemeğin sonunda almak en iyisidir. Sabırlı ve sakin olun. Yemeğini yemez veya bitirmezse paniğe gerek yok. Bebekler karınlarının ne zaman doyduğunu bilme konusunda oldukça başarılıdır. Bir hafta boyunca neyi ve nasıl yediklerini izlemenin yalnızca bir iki günü izlemekten daha önemli olduğunu unutmayın.

Aşağıda bu süreçte yardımcı olacak bazı ipuçları bulabilirsiniz:

  • Düzenli olarak yemek yemek ve atıştırmak, bunu bir rutin haline getirmesine yardımcı olabilir. Ve bu küçük çocuğunuz için çok önemlidir. Çok yorgun ve ilgisiz olacağından uykudan hemen önce yemek planlamamaya çalışın.
  •  Günde üç kez düzenli yemek ve 2-3 kez atıştırma planlayın. Atıştırmalıklar arasında pirinç keki, yoğurt, kraker, peynir küpleri veya küçük bir sandviç olabilir.
  •  Yemekler arasında çocuğunuza sunabileceğiniz en iyi içecek sudur. Böylece meyve suyuyla karınları doymaz (yemek saatinde meyve suyu verecekseniz meyve suyunda bol miktarda şeker olduğunu, şekerin bebeğinizin sağlığı için zararlı olduğunu unutmayın ve meyve suyunu mümkün olduğunca sulandırın).
  •  Elinizden geldiğince birlikte yiyin. İyi bir örnek olun. Yemeğini masaya oturarak yemesini sağlamaya çalışıyorsanız yemek yerken evde dolaşmayın. Sizin çeşitli yiyecekler yediğinizi görmek bebeğinizi de yeni şeyler denemeye teşvik eder.
  •  İsterse kendi kendine beslenmesine izin verin böylece daha fazla yeme olasılıkları yükselir.
  •  Yiyeceği şeritler halinde kesmek çatal bıçak kullanmak yerine elleriyle yemesini kolaylaştırır.
  •  TV’yi kapatarak dikkatini dağıtacak şeyleri sınırlandırın.
  •  Yemek yemesi için ödül vermemek veya yalvarmamak en iyisidir; bu, güç mücadelesini artırır.
  •  Kırılmaz tabaklar ve kaseler kullanın.
  •  Masada iyi davrandıklarında bebeğinizi övün.

Onları sürece dahil edin.

Bebeğiniz büyüyor ve bir kişilik ve zevkler oluşturuyor. Bu nedenle bu süreçte ne yemek istediğini sormak önemlidir. Alışverişe ve yemeğin hazırlanmasına katılmasını sağlamak eğlenceli olmakla birlikte, bazı basit seçimler yapmaktan keyif alacaklardır. Bebeğiniz hâlâ küçük olduğu için ve büyük kararlar vermek onun için zorlayıcı olacağından her zaman seçenek sunun; örneğin but veya peynir ya da makarna veya pirinç. Süpermarkette oyunlar oynayabilir, daha sonra yemek isteyebileceği domates veya havuç gibi sebze türlerini bulmasını isteyebilirsiniz.