Gebeliğiniz süresince doğru besinleri almanız bebeğinizin sağlığı üzerinde büyük etkiye sahiptir. Bu, bebeğinizin rahimde büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmakla birlikte ilk yaşlarında bir adım önde olmasını sağlar.

Bugün ne yediğiniz bebeğinizin sağlığı üzerinde yıllarca etkili olma potansiyeline sahiptir. Her gün bir porsiyon meyve ve sebze iyi bir başlangıç noktasıdır.

Diyetinize dahil etmeniz gereken önemli besinler şunlardır:

D vitamini

D vitamini, bebeğinizin sağlıklı kemik gelişimi için gereken kalsiyum fosfor emilimini sağlar. D vitaminini çoğunlukla güneş ışığından alırız ancak seviye yıl boyunca farklılık gösterebilir. Kışın; yağlı balık ve yumurta gibi diğer kaynaklardan D vitamini almanız özellikle önemlidir.

Folat ve folik asit

Folat; beyin, sinirler ve omurilik haline gelen nöral tüpün oluşumunda rol oynar! Takviyeli tahıllar, yapraklı yeşil sebzeler, turunçgiller, kuşkonmaz ve kurutulmuş bezelye iyi birer folat kaynağıdır.

Kalsiyum

Güçlü dişler ve kemikler, etkin bir sinir, kas ve dolaşım sistemi için hem sizin hem de bebeğinizin kalsiyuma ihtiyacı vardır. Yoğurt ve iyi haşlandıklarından emin olduğunuz lahana, tofu ve yumurta gibi yiyeceklerden kolaylıkla kalsiyum alabilirsiniz. Cheddar veya parmesan gibi sert peynirler de iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Günlük beslenmenizde 2-3 porsiyon süt ürünü almaya özen gösterin.

Demir

Gebeliğiniz sırasında vücudunuzdaki kan miktarı ciddi ölçüde artar. Demir, kan içinde yer alan önemli bir bileşen olduğundan günlük demir alımınızı iki katına çıkarmalısınız. Sağlıklı miktarda demir almak bebeklerin yaşamlarının ilk aylarında ihtiyaç duyacağı demir depolarının oluşturulmasına da yardımcı olur. Kırmızı et harika bir demir kaynağıdır ancak ıspanak ve fasulye gibi diğer yiyecekler de demir içerir.

Omega 3

Omega 3, DHA olarak da bilinen çoklu doymamış bir yağ asididir.  İyi yağ olan Omega 3’ün bebeklerin görme ve bilişsel gelişimini desteklediği bilinmektedir. Somon gibi yağlı balıklar iyi birer omega 3 kaynağıdır. Haftada yalnızca bir porsiyon yağlı balık, bebeğinizin ihtiyaç duyacağı omega 3 yağ asitlerinin çoğunu içermenin yanı sıra A ve D vitaminlerini de içerir. Katı bir vejetaryen diyet uyguluyorsanız sağlık danışmanınız gıda takviyeleri tavsiye edebilir.