Gebeliğiniz sırasında mevcut hormonlarınızda artış olur ve yeni hormonlar salgılanır. Bu da açıklayamayabileceğiniz değişiklikleri beraberinde getirir. Vücudunuzda neler olup bittiğini anlamanız için aşağıda bu önemli hormonlardan bazıları listelenmiştir.

HCG (İnsan Koryonik Gonadotropini)

Sonunda plasenta haline gelen HCG (İnsan Koryonik Gonadotropini) gebelik sırasında vücudunuzu desteklemek için çeşitli faydalara sahiptir. Vücudunuza şunları söyler:

  • Rahminde büyüyen bir yaşam biçimi var
  • Geçici bir ev inşa et
  • Yumurtalıkların her ay bir yumurta olgunlaştırmasını durdur

HCG seviyeleri ovülasyon sonrası 2-3 ay içinde en yüksek noktaya ulaşır ve ardından gebeliğinizin kalan süresinde düşer. İlk 10 hafta HCG seviyeleri iki günde bir katlanır! Yüksek HCG seviyeleri, idrar ile atılır ve ilginç bir şekilde reçetesiz satılan gebelik testlerinin test ettikleri öğe de budur.

Projesteron

Projesteron, korpus luteum (yumurtalıklardaki bir nodül) tarafından erken gebelik sırasında üretilir. Korpus luteum, plasenta ile değiştirilene kadar yaklaşık 10 hafta boyunca projesteron üretir. Projesteron seviyeleri ilk üç aylık dönemde daha yüksektir ve gebeliğinizin kalanında dengelenir. Projesteron bu süreçte çeşitli önemli işler üstlenir:

  •  Uterusu esnek tutar
  •  Vücudunuzun bağışıklık sisteminin yabancı DNA’yı (bebeğinizi) kabul etmesine yardımcı olur
  • Memelerinizi geliştirerek süte hazır hale getirir

Memelerinizin daha dolu, duyarlı ve kaşıntılı (cildin esnemesi nedeniyle) olduğunu ve damarların daha görünür hale geldiğini fark edebilirsiniz. Bakım yapmak için tam destekli, telsiz bir sütyen ve ciltteki esnemeyi kolaylaştırmak için nemlendiriciye ihtiyacınız olur.

Östrojen

Östrojen, projesterona benzer şekilde plasenta ile değiştirilene kadar korpus luteum tarafından salgılanır. Uterusunuzun büyümesine, sonraki aşamalarda oksitosine tepki vermesine (oksitosin gebeliğiniz boyunca mevcuttur ancak genel olarak gebeliğinizin son üç aylık döneminin sonunda doğum kasılmalarını tetiklemesi ile ilişkilendirilir) olanak tanır ve bebeğinizin organlarının gelişimini tetikler. Östrojen aynı zamanda süt kanallarınızın genişlemesini sağlayarak süt üretmeye hazır hale getirir. İlk üç aylık dönemde östrojen seviyesi yüksektir ve gebeliğinizin kalanında dengelenir. Tat tomurcuklarınızdaki değişiklikler de büyük ihtimalle vücudunuzdaki östrojenden kaynaklanır.

Relaksin

Relaksin, pelvik kemiklerinizdeki bağ dokularının esnemesini sağlayan hormondur. Bu hormon, gebeliğiniz sırasında on katına çıkar. Bebeğinizin, doğum kanalından geçebilmesi için vücudunuzu hazırlaması nedeniyle çok önemlidir. Aynı zamanda kan hacmindeki artışı kaldırabilmeleri için arterlerinizi gevşeterek kan basıncının muhafaza edilmesini de sağlar.