Karınüstü zamanı;  bebeğinizin her gün kısa bir süre yüz üstü uzanmasına izin vermek demektir. Sürenin ne kadar olacağı bebeğinizin yaşına ve gelişimine bağlıdır ancak bir haftalıkken uygulamaya başlayabilirsiniz.

Karınüstü zamanı boyun, omuz ve sırt kaslarının kuvvetlenmesine olanak tanır ve motor becerilerini geliştirerek çevrelerinin değişmesini sağlar. Nihayetinde, büyüdükçe bir şeylere yetişebilir ve yüksek yerlere bakabilir hale gelecek ve bu da başarı hissi yaratacaktır. Başlarda miniğinizin zorlandığını görmekten hoşlanmayacaksınız, o da bu durumdan memnun olmayacak. Ancak bu, yuvarlanmaya ve emeklemeye hazırlanmasını sağlayacağı için gelişimi açısından önemli bir adımdır.

Nasıl başlamalı?

Her gün yaklaşık iki veya üç dakikalık oturumlarla başlayabilirsiniz. Yeni doğanlarda bunu yapabileceğiniz iyi bir yöntem sırt üstü uzanıp bebeğinizi göğsünüze yatırmaktır. Yüz yüze olmak bebeğinizi kafasını kaldırmaya cesaretlendirebilir. Uyuyakalmadığınızdan emin olun! Büyüdükçe yüz üstü kalma süresini günde 20 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

Bebeğiniz 3-4 aylık olduğunda kafasını yukarı kaldırabilir ve belki dirseklerine ve kollarının ön kısmına yaslanabilir. Bir ay daha geçtiğinde elleriyle yukarı itebilir. Bir yana devrilirse veya yuvarlanırsa endişelenmeyin. Bu tamamen normal bir durum ve bu sürede yalnız bırakılmaması özellikle önemli.

5-6 aylıktan itibaren karınlarının üzerinde hareket etmeyi, dönmeyi, esnemeyi ve yanlara ve önüne uzanmayı öğrenir. Bebeğiniz kendi vücudunu hareket ettirmeyi öğrenecek ve bu da koordinasyonunu geliştirerek büyüdükçe yeni şeyler deneme güveni verecektir.
Yaklaşık 9 aylık olduğunda emeklemeye başlayabilir. Bebeğiniz henüz emeklemiyorsa endişelenmeyin. Bazı bebekler emeklemeden yürümeye başlar!

Ortamı ayarlama

Karınüstü zamanı günlük rutinin ve oyun zamanının bir parçası hale getirmek en iyi yöntemdir. Zemin, oyun oynamaları için her zaman en güvenli yer olduğundan yumuşak bir hasır veya battaniye ile bebeğinizin yaşına uygun birkaç oyuncak bulun. Kırılmaz bir ayna bebekler için harika bir oyuncaktır! Bebekler kendi yansımalarını görmeye bayılırlar. Bebeğinizi hareket etmeye teşvik etmek için aynanın pozisyonunu değiştirebilirsiniz. Uzanmasını ve kıpırdanmasını sağlamak için biraz uzaklarına birkaç oyuncak bırakın. Başlarda bol miktarda cesaretlendirilmesi gerekebilir. Siz de oturun ve bebeğinizle oynayın. Yüz üstü uzanma zamanını birlikte geçirin.
Karınüstü zamanı bebekler için çok yorucu olabilir. Bebeğiniz uyuyakalırsa dikkatle kaldırıp sırt üstü yatırın ve dinlenmesine izin verin. (Asla yüz üstü uyumalarına izin vermeyin).