Ebeveynlik yoluna birlikte çıkmış kadın ve erkek, zaman zaman yükü eşit ağırlıkta sırtlansa da ne yazık ki günümüzde çoğunlukla kadının bu yükü omuzladığını görüyoruz. Biliyoruz, evet. Anne-baba olmak dünyanın en büyük sorumluluğu. Ancak kendine güvenen, kendi gerçekliğini bulabilecek, mutlu bireyler için bu yolda el ele olmanız çok önemli. Sadece annenin özverisiyle ya da babadan daha çok annenin özverisiyle çocuk yetiştirilemez, sorumluluk eşit ve paydaş olmalıdır.

Çocuklarınızın duygusal ve fiziki gelişimini tamamlaması için rollerini eşit bir şekilde kucaklamış ebeveynlere ihtiyacı var. Annelerin de eşlerine, her şeye yetişmeye çalıştığı, kendisinden ve gelişiminden ödün verdiği her an için desteğinize ihtiyacı var.

Bebeğin, anne rahmine düştüğü andan itibaren babasıyla aktif bir iletişim kurması bütün hayatları boyunca kuvvetli bir bağ ile birbirlerine tutunmalarını sağlar. Siz bebeğinizin hiçbir şeyi fark etmediğini düşünseniz de, onun için bir şeyler yapmanız sizi güvenilir olarak tanımasına neden olur.

Yıllardır süre gelmiş otoriter baba rolünü kaldırıp rafa koymanın zamanı sizce de gelmedi mi?

Artık etrafınıza bakınca farkındalığı artmış, ebeveyn rolünü benimsemiş, bebeğine gerçekten bakabilen, görev paylaşımlı yaşamda önemli bir yer edinen babaları eminiz siz de görüyorsunuz…

Hatta bazıları bebek doğduğunda işi bırakıp bebeğe bakıyor, anne çalışıyor.

Bundan daha güzel bir destek var mı? Emin olun, doğru olan şey eşinize destek olup, onu birlikte çıktığınız bu yolda, çocuk büyütürken de yalnız bırakmamanız. Ancak böyle mutlu bir aile kurabilir, mutlu çocuklar yetiştirebilirsiniz. Unutmayın, bu bir zincir gibi sürecek, uzun yıllar ailenizi yaşatacak bireylerin gelişmesine de katkı sağlayacak.

Bütün gün evin işleri arasında koşuşturmuş, düzenli uykuya hasret kalmış eşiniz için akşam bebeğinize ayıracağınız birkaç saat emin olun hepinize çok iyi gelecek…

Yorum ekle