Sabırsızlıkla beklediğiniz bebeğinize kavuştunuz, her şey harika. Ancak bebeğiniz hiç de tahmin edemeyeceğiniz kadar hızlı büyüyor. Peki eviniz hızla büyüyen bebeğinizin güvenliği için uygun mu?

Minik insancık o muhteşem merakını yenmek için, gördüğü her şeyi tanımak isteyecek, her şeye dokunmak isteyecek ve dahası refleksleri gereği her şeyi kemirmek isteyecek. Hareket becerileri geliştikçe yuvarlanacak, kayacak, tutunarak ayağa kalkacak, bir şeylerin içine veya altına girecek ve tüm bunlar siz bir anlık arkanızı döndüğünüzde gerçekleşecek. Eviniz tüm bu keşif macerasına hazır mı? Hadi ufak birkaç öneri ile evinizi birlikte hazırlayalım.

Bebeğinizin altını yüksek bir yerde mi temizliyorsunuz? Daha aşağılara inseniz iyi olur…

Hareket kabiliyeti her geçen gün artan bebeğinizi daha kolay kontrol etmek ve küçük sevimsiz kazaların önüne geçmek için alt temizliğini kayıp düşmeyeceği alçak bir zeminde mümkünse yerde yapmanızı öneririz. Eğer alt değiştirme masası kullanmak size daha rahat geliyorsa bezini değiştirirken elinizi bebeğinizin üzerinden asla ayırmayın. İhtiyacınız olan her şeyi yanınıza aldığınızdan emin olup altını değiştirme işlemine başlayın.

Biblolara, minicik süs eşyalarına bayılır mısınız? Tehlikeli olanları kaldırsanız harika olur…

Keşif dönemi asla bitmiyor. Bitmemesi bir yana hiç ummadığınız nesneler saniyeler içinde bebeğinizin ilgi alanına girebiliyor. Gezdiğiniz şehirlerden aldığınız anı biblolarınızdan tutun da, doğum gününüzde gelen ve orta sehpaya çok yakışan objelerinize kadar bebeğinizin dikkatini çekecek ancak güvenliğini tehdit edecek her şeyi ikinci bir emre kadar güzelce paketleyip kaldırmanızı öneririz. Bu arada o ikinci emir ilkokula kadar gelmeyebilir.

Beşiğindeki pelüş oyuncakları çok severek aldınız değil mi? Hadi hepsini rafa kaldırın…

O minicik kafanın nelere erdiğini atlatsak inanmazsınız ama kaçamazsınız, yaşayarak öğreneceksiniz. Beşikteki oyuncaklar alerjik etki yapabileceği gibi, bebeğinizin destek alıp beşikten çıkmasına sebep olacağı için en hızlı uzaklaştırılması gerekenler listesinde inanın. Yastık söz konusu bile olamaz. Çünkü; minik kaçaklara yardımcı olan yegane malzemedir kendisi. Küçük bir uyku arkadaşı olabilir ancak tüylü olmamasına dikkat etmelisiniz ki alerjik etki olmasın.

Bebeğiniz uyuduktan sonra onu beşiğine rahatça yatırabilmek için beşik tabanını ve şiltesini mi yükselttiniz? Hemen alçaltın.

Herkes beşik dışında uyuyan bebeğini rahatça beşiğine yatırabilmek için çareler arar. Ancak beşik tabanını ve şilteyi yükseltmek seçeneğiniz olmasın. Bırakın sizin için onu yatağa yatırmak zor olsun. Çünkü; bebeklerin en hızlı öğrendiği şey beşik tırabzanına tırmanıp özgürlüğünü ilan etmek.

Bayılarak beğenerek aldığınız köşeli mobilyalar evinize çok yakışıyor değil mi? En kısa zamanda o köşeler yuvarlanacak…

Keşif dünyası oldukça geniş olan bebeğinizin mobilyalarınıza tutunarak kaymasını ve canını yakmasını istemezsiniz. Bu nedenle ufak vuruklara ve sıyrıklara önlem olarak mobilya kenarlarınıza köşe korumaları yerleştirin.

Evinizde merdiven mi var? Ne güzel… Keşke olmasaydı dememek için önleminizi alın…

Bebekler oyun oynamaya bayılır. Eğer evinizdeki merdivenin en keyifli oyuncağı olmasını, arkanızı döndüğünüzde tırmanmasını ya da aşağı inmesini istemiyorsanız merdivenlerin üst ve alt bölümlerine merdiven kapısı montajlamanızı öneririz.

Elektrik prizleri tam da emekleme hizasına mı denk geliyor? Buna çözüm bulalım…

Ne güzel emekliyor değil mi? O minik parmakların emeklerken ilgisini çeken her şeye dokunmak isteyeceğine emin olun. Çünkü; bebeklerin keşif dünyası tam da bunu gerektirir. Bizler için de tehlikeli olan prizlerin kapaklı olanlarını tercih etmeniz çözüm olabilir. Gelişen teknolojinin çocuk kilitli prizler ürettiği de bilmelisiniz. Ancak; eğer prizleri çocuk kilitli ya da kapaklı versiyonlarıyla değiştirme imkanınız yoksa bebeğinizin tırmanamayacağı ya da deviremeyeceği eşyaları prizlerin önüne çekerek bu tehlikeyi ortadan kaldırabilirsiniz.

Bebeklerin bu harika dünyayı keşfetmesini izlemenin tüm ebeveynlere heyecan vermesi normal. Fakat unutmayın ki; her keşif potansiyel bir tehlike de olabilir. Siz iyisi mi bu potansiyel tehlikeleri olabildiğince engelleyerek ona daha özgür bir alan sunun. Hem bebeğinizin çevresini güvenle keşfetmesini sağlarsınız hem de ona daha hayatının ilk zamanlarında özgür alanlar sunarsınız.

Yorum ekle