Çeşitli nedenlerle emzirmenizin mümkün olmadığı durumlarda, bebeğinizi sağdığınız anne sütüyle veya mamayla doldurduğunuz bir biberonla beslemeyi tercih edebilirsiniz. Bazı bebekler biberonu hemen kabul ederken diğerlerinin biraz teşvik edilmeleri gerekir.

Başlarken

Başlarken ihtiyacınız olacak ekipmanın basit bir listesini görmek için biberon ve besleme ekipmanınız hakkında makalemizi okuyabilirsiniz.

Biberonunuzu sterilize edip mamanızı hazırladıktan sonra bileğinizin iç kısmında test ederek biberonun sıcaklığını kontrol edin. Çok sıcaksa biberonu musluk altında soğutun.

Ardından bebeğinizin yanına rahat bir şekilde oturun ve bebeğinize sarılın. Yuttukları havanın yukarı çıkabilmesi için hafif eğik durması daha iyi olur. Böylece gaz çıkarması kolaylaşır.

Biberonu, emzikte her zaman süt olacak bir açıyla tutarak (bu, bebeğinizin hava yutmasını önler) emziği ağzına kaydırın. Bebeğinize yakın geçireceğiniz bu sürenin tadını çıkarın.

Bebeğiniz güçlü emmeyi bıraktığında veya biberonun yarısını geçtiğinde dik oturtun ve gaz çıkarmak isteyip istemediğini kontrol edin. Bu konuda ipucu arıyorsanız gaz çıkarma hakkındaki makalemizi okuyabilirsiniz. Gazını çıkarmayı denedikten sonra biberonun kalanıyla beslemeye devam edin. İşiniz bittiğinde içmediği sütü tekrar kullanmayın.

Ne kadar aç?

Miniğinizin benzersiz bir kişiliği olduğunu ve doyduğunda, yorulduğunda veya molaya ihtiyacı olduğunda bunu size göstereceğini fark edebilirsiniz. Doyma belirtileri arasında yavaşlama, kafasını uzağa çevirme veya emme süreçleri arasında kısa süre dinlenme yer alabilir. Mama paketinizde ne kadar kullanmanız gerektiğini belirten bir kılavuz bulunur ancak bebeğinize bağlı olarak miktarı artırmanız veya azaltmanız gerekebilir. Her bebek farklıdır. Bazı günler çok açken diğer günler daha az iştahlı olurlar.

Diğer faydalı ipuçları:

  •  İlk biberonunu vermek için bebeğinizin acıkmasını beklemeyin. Bu, biberondan biraz rahatsız olması halinde vazgeçilmiş gibi hissetmesine neden olur.
  •  Herkese açık bir alandaysanız yeni gürültüler ve etraflarında olup bitenlerle dikkatleri dağılabilir ve beslemeniz normalde olduğundan uzun sürebilir. Bir süre etrafa bakmalarına izin verin ve tekrar deneyin.
  •  Biberonla beslenen bebekler susayacaklarından sıcak bir günse bebeğinize kaynatılmış soğuk su verin. Fakat bebeklere su vermek doğru olmadığından, bebeğinize su vermeden önce mutlaka doktorunuza danışın ve doktorunuzun önerisine uyun.
  •  Farklı emzikler deneyin. Çok sayıda farklı tasarım mevcuttur. Bebeğinizin tercih ettiği emziği buluna kadar deneme yanılma yöntemine başvurmanız gerekebilir.