Kadın vücudu mucizeler dolu; bebeğin oluşumu ve 9 aylık süreci tamamlamasının yanı sıra emzirmek de gerçekten bir mucize.

Emzirmek için her şeye sahip olan vücudunuz zaten anneliğin daha ilk dakikalarında size yol gösterecek en güçlü şey.

Emzirmek sizin bebeğinizi, bebeğinizin de sizi tanımasını sağlar. Ten teması ile bebeğinizle birlikte harika özel anlar geçirmenize olanak sağlar. Emzirme sayesinde birbirinize yakınlaşır ve birbirinizi daha çok hissedersiniz. Tabii ki bunlar emzirmenin sosyal faydaları.

Emzirme mucizesinin faydaları öyle çok ki; emzirme bebeğinizin anne sütünde bulunan birçok sağlıklı besinden faydalanmasını da sağlar. Anne sütü bebeğinizin bilişsel gelişimini destekler, bağışıklık sistemini geliştirir, kulak enfeksiyonlarını azaltır ve daha az sayıda mide rahatsızlığı ile ishal geçirmesini sağlar.

Emzirmenin faydaları yalnızca bebekler için değildir, anneler için birçok fayda söz konusudur. Örneğin emzirme, doğum sonrasında rahminizin küçülmesine yardımcı olur, rahim ve meme kanseri riskini azaltır ve en az altı ay emzirirseniz daha fazla kilo vermenize yardımcı olur.

Emzirme serüveniniz daha başlamadan tüm bunları biliyor olacaksınız, çünkü günümüzde anneler çok çok çok araştırmacı. Bu harika bir şey.

Aklınızda tutmanız gereken bir başka şey de; her annenin ve her bebeğin eşsiz olduğu ve her emzirmenin size ve bebeğinize özel, benzersiz olduğudur.

Sütünüzü arttırmak için bol bol su içmeyi ve sık sık emzirmeyi unutmayın. Bu iki yöntem sütünüzü arttıracak en güzel yöntemdir.

Eğer çalışıyorsanız; tüm izinleriniz bittiğinde ve bebeğinizi emzirme sürecinde işe dönmeniz gerektiğinde bir göğüs pompasından yararlanabilirsiniz.

Anne sütü öyle değerlidir ki; her bir damlasını bebeğiniz için sağıp buzdolabında yedekleyebilir ve ihtiyaç duyduğunuzda bebeğinize içirebilirsiniz.

Özellikle bu dönemde kullanabileceğiniz çeşitli göğüs pompalarına ulaşabilir, en yakınınızdaki annelere danışabilirsiniz.

Dilerseniz ikinci el pompa da kullanabilirsiniz. Bunun için biriktirenanne.com size yardımcı olabilir.

Herkese sağlıklı emzirmeler…