Gebeliğiniz süresince normalde sevmediğiniz bir yiyeceği tüketmek için güçlü bir istek duyabilirsiniz. Günlerce aklınızda kalabilir veya yalnızca onu yemek isteyebilirsiniz. Tebrikler! Aşermeye başladınız.

Çoğu kadın tarafından aşerilen bazı yiyecekler:

  •  Süt ürünleri
  •  Sıcak, baharatlı yiyecekler
  •  Tuzlu atıştırmalıklar
  •  Limon ve portakal gibi turunçgiller
  •  Pizza gibi hazır yiyecekler

Ne zaman başlar?

Aşerme genellikle ilk üç aylık dönemin sonunda başlar. İkinci üç aylık dönemde en şiddetli hale gelebilir ancak genellikle zaman geçtikçe zayıflar.

Neden oluyor?

Belirli tatlar, dokular veya baharat kombinasyonları için neden şiddetli bir istek duyduğunuz kesin olarak bilinmemektedir. Sık tükettiğiniz bir yiyecek ihtiyacı veya çocukluğunuzla ya da kültürünüzle ilişkilendirdiğiniz özel yiyecekler olabilir. Tat tomurcuklarınızın veya koku alma duyunuzun gebelik sırasında ekstra hassas olmaları, duyarsızlaşmaları veya genellikle çılgınca davranmaları olabilir. Ağzınız acılığa karşı aşırı hassas olduğu için brokoliden alacağınız bir ısırık banyoya koşmanıza neden olabilir. Ya da özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde vücudunuzda dolaşan hormon miktarıyla ilgili bir durum olabilir. Gebeliğinizden önce, özellikle regl olmadan önce aşerdiyseniz şu anda da aynı şekilde aşeriyor olabilirsiniz.

Ne zaman doktora gitmeli?

Yiyecek olmayan bir şeye aşeriyorsanız Pika adı verilen bir sendromunuz olabilir. Besin değeri olmayan şeylere aşeriyorsanız bu durum söz konusu olabilir; bazı kadınlar kil, sigara külü veya nişastaya aşerebilirler. Bu sorun, belirli bir vitamin veya mineralin yetersiz olduğunu gösterebilir ve söz konusu şeyleri yemek sizin ve bebeğinizin sağlığı için tehlikeli olabileceğinden durumu doktorunuza anlatmanız önemlidir.

Turşu kavanozları arasında sağlıklı bir diyet sürdürmek

Aşerme krizleriniz gelip geçicidir ve gebeliğin ilerleyen dönemlerinde şiddetlerinin hafiflediğini görebilirsiniz. Gebelik şekeriniz varsa ve gebeliğinizin ilerleyen dönemlerinde tatlı yiyeceklere aşeriyorsanız durumunuz ciddileşebilir. Bazı yiyeceklere aşermek yiyeceklerle ilişkilendirilen riskleri de beraberinde getirir. Örneğin; pastırmaya aşeriyorsanız istemeden vücudunuzdaki tuz seviyesini de artırabilirsiniz.

Daha sağlıklı seçenekler için ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz;

  •  Tatlı yerine kuru meyve
  •  Cips yerine tuzsuz fıstık
  • Pasta yerine reçelli tam tahıllı ekmek
  •  Dondurma yerine meyveli tatlı