Sürekli aç mı hissediyorsunuz? Genelde olduğunuzdan daha sık mı acıkıyorsunuz? Bu normal bir durumdur ancak iki kat yemeniz gerektiği anlamına gelmez. Gebeliğin getirdiği değişikliklerden çok etkileniriz fakat yine de kendi vücudumuzu sıklıkla hafife alırız.

Gebelik sırasında vücudunuz doğal olarak daha verimli hale gelir ve tükettiğiniz yiyeceklerdeki besinlerin daha fazlasını emer. “2 kişilik yemek” dendiğinde ifade edilen iki kat yemek değildir! Bu söz aslında daha verimli yemek, bebeğinizin gelişimini desteklemeye yetecek miktarda besin aldığınızdan emin olmak demektir.

Bebeğiniz, ilk altı ay ihtiyacı olan her şeyi sizin ekstra kalori almanıza gerek kalmadan alır. Üçüncü üç aylık döneme kadar gerekenden fazla yememeye çalışın. Üçüncü üç aylık dönemde bile gereken ekstra kalori yalnızca 200-300 kaloridir (örneğin iki parça tost, bir avokado, 3 kaynamış yumurta veya bir avuç ayçekirdeği). Ancak birden fazla bebek sahibi olacaksanız bu konuyu lütfen doktorunuzla görüşün. Gebelik döneminde aşırı yemenizin bebeğinizin gelişimine faydası olmaz ancak doğum sonrasında istemediğiniz ekstra kilolarla karşı karşı kalmanıza neden olabilir. Bu durum, tükettiğiniz yiyeceklerdeki boş kalori miktarı (yağ ve şeker) çoksa özellikle geçerlidir.

Kalori alımını artırmadan ihtiyaç duyduğunuz besinleri nasıl alırsınız?

  •  Yemeklerinizi ve atıştırmalıklarınızı planlayın.
  • Aynı kategoride yer alanlar (örneğin sebzeler) arasında bile çeşitli yiyecekler tüketin, farklı renkler, türler ve dokular arayın.
  •  Besin değeri az ancak kalorisi yüksek “ekstra” yiyeceklerden, şekerli içeceklerden, kızarmış yiyeceklerden, ekstra yağlı ve şekerli yiyeceklerden kaçının.
  •  Miktarı değil kaliteyi tercih edin.

Her sabah sağlıklı kahvaltı etmek gününüzün iyi başlamasını sağlar ve kötü yiyecekler atıştırmaktan kaçınmanıza yardımcı olur. Demir takviyeli bir kase yulaf ve bir avuç çilek iyi bir başlangıçtır. Sabah bulantısı yaşıyorsanız endişelenmeyin; azar azar ve sık yemeniz yeterli olur. Aşırı yiyecek tüketmemek için şöyle düşünmeniz yardımcı olabilir: ekstra yemeği mini minnacık bir bebek için yiyorsunuz, bir yetişkin için değil. Aynı zamanda lütfen kendinize karşı çok sert olmayın. Bazı günler kurt gibi açken bazı günler bir şeyler yemiş olmak için yersiniz. Sezgilerinize güvenin. Vücudunuzun gebeliğe ne kadar uygun olduğuna şaşıracaksınız.

Kilo alma

Anlaşılır şekilde gebelik sırasında kilo alacaksınız; vücudunuzda başka bir insan taşıyorsunuz! Gebelik öncesi sağlıklı bir kiloya sahipseniz 11-16 kilogram (21-35 lb) arası kilo almayı bekleyebilirsiniz.