Karışık besleme, bebeğinizi hem emzirdiğiniz hem de biberonla beslediğiniz anlamına gelir. Biberon anne sütüyle doldurulabileceği gibi bebek mamasıyla da doldurulabilir. Çeşitli nedenlerle anne sütüyle beslemeyi bıraktığınızda vücudunuzdaki süt üretiminin azalacağını ve tekrar anne sütüne dönmenizin güç olacağını unutmayın. Bu nedenle verilebilecek en iyi tavsiye sabırlı olmanız ve ağır hareket etmenizdir. Hem sizin hem de bebeğinizin bu değişime adapte olabilmesi için zamana ihtiyacınız olacak.

Bazı karışık besleme nedenleri:

  •  İşe dönmek
  • Bebeğinizi babasının, başkalarının veya bebek bakıcısının beslemesine olanak tanır
  • Bebeğinizin kilosu çok düşüktür ve içtiği süt miktarını görmeniz gerekir

Karışık beslemeye başlama zamanı

Emzirme düzeniniz oturduğunda, bebeğiniz iyi süt emmeye başladığında ve sütünüz kesilmeyecek kadar bolsa karışık beslemeyi göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu genellikle 4-6 hafta sonrasında olur (çeşitli özel nedenlerle yalnızca mamayla beslemeye geçiyorsanız bunu dilediğiniz zaman yapabilirsiniz).


Kademeli geçiş yapın

Haftada yalnızca bir kez emzirerek vücudunuza adapte olması için yeterli zamanı tanıyabilirsiniz. Vücudunuzun daha az süt üretmeyi öğrenmesi gerekir. Aksi halde memede akıntı veya tıkanma olabilir ki bu acı verici bir durumdur (süt pompalamak baskıyı azaltmak için iyi bir yöntemdir). Biberonla ya da emzirerek besleme seçenekleri tamamen size ve bebeğinize bağlıdır. Sabahları sütünüzün en bol olduğu zamandır. Dolayısıyla gece beslemesini biberonla yapmayı göz önünde bulundurabilirsiniz. Böylece siz uyku eksikliğinizi giderirken baba ve bebek birlikte vakit geçirebilir. Hangi yöntemi seçerseniz seçin önemli olan istikrardır. Günün belirli saatlerinde emzirmeyi bıraktığınızda vücudunuz değişime uyum sağlar ve süt üretmeyi bırakır.

Süt pompalama

Sütünüzü pompalamak için gün içinde belli saatler belirleyerek bir rutin oluşturun; böylece bebeğiniz biberona ihtiyaç duyduğunda hazır olabilirsiniz. Anne sütünün en pratik yönlerinden biri 6 aya kadar dondurulabilmesidir. Bebeğinizin biberonla beslenmesine yardımcı olma Emzik, meme ucundan çok farklı bir his vereceğinden bebeğinizin bu duruma alışması biraz zaman alır. Bu nedenle bebeğiniz biberonu hemen kabul etmezse endişelenmeyin. Aşağıda bazı yararlı ipuçları bulabilirsiniz:

  • Biberonu pompalanan anne sütüyle kullanmaya başlayın
  •  Biberonu sıcak suda benmari usulü ısıtın
  •  Yakında bebeğini emziren başka biri varsa sizin sütünüzün kokusunu alamayacakları kadar uzaklaşın
  •  Farklı emzikler deneyin
  • Oyuncaklarla veya müzikle bebeğinizin dikkatini dağıtın

Bebeğinizi çeşitli nedenlerle daha önce anne sütüyle besleyemediğiniz halde karışık beslemeyi denemek istiyorsanız emzirmeye ve süt pompalamaya çok dikkat ederek bunu başarabilirsiniz. Pompaladığınız süt miktarı arttıkça ürettiğiniz süt miktarı da artar ancak daha fazla yardım ve tavsiye almak için bir sağlık profesyoneliyle görüşmenizi öneririz.