Sonunda o günler de gelip çattıysa ne mutlu size ki; bebeğiniz bezden kurtuluyor. Bebeğini tuvalete alıştırmak isteyen bir çok anne nedense sonbahar ve kış yerine eğer dönem yakınsa bahar ve yaz dönemlerini iple çekiyor. Bebekler için durum biraz değişik, onlar genel olarak konudan bihaberler. Başlarına gelmeden anlayamıyorlar ve sonra belli ki uyum süreci başarılı sonuçlanıyor. Aslında anneler bu konuda farklı fikirlere sahip; kimi akışına bırakırken kimi de tuvalet eğitimi vermeyi doğru buluyor. Hangi yöntem denenirse denensin sonucun başarısından eminiz. Sonuçta hepimiz bebek olduk 😉

Akışına bırakmaktan yana değilseniz; çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını ve nasıl bir eğitim metodu izleyebileceğinizi merak ediyorsanız detaylar yazımızda.

Çocuğunuz tuvalet eğitimi için hazır mı?

Çocuğunuz aşağıdaki işaretlerden çoğunu gösteriyorsa, tuvalet eğitimine başlamanın zamanı gelmiş demektir.

  • Çocuğunuz, sizin tuvaleti kullanmanızla ilgilenmeye başladıysa ve sifonu çekme işlemini yapmaya can atıyorsa,
  • Bezi kirlendiği an rahatsız oluyor ve hemen değiştirilmesini istiyorsa,
  • Düzenli olarak sabahları ya da gün içindeki uykuların ardından altını ıslatmamış oluyorsa,
  • Tuvaleti geldiğini bir şekilde haber veriyorsa,
  • Düzenli ve tahmin edilebilir bir tuvaletini yapma periyodu varsa, tuvalet eğitimine başlamalısınız.

Tuvalet eğitimi için dilerseniz 3 gün kuralını uygulayabilirsiniz.

1. gün: Sızdıran bir bez kullanıp çocuğunuzun ıslaklıktan rahatsız olmasını sağlayabilirsiniz. Tuvalet alışkanlığı, çocuğun ıslaklıktan kaynaklanan bir rahatsızlığı hissetmesi ve bir çözüm arayışına girmesiyle başlayan bir eğitimdir. Tuvalet eğitiminin başlayacağı dönemde ne kadar kaliteli ve sızdırmaz bez kullanılırsa, tuvalet alışkanlığı o kadar gecikir. Tuvalet eğitiminin başlayacağı gün kullanılacak bez, ıslaklığı dışarı sızdıran bir bez olmalıdır. Çocuk bu ıslaklığı fark ederek idrar yolu kaslarını kullanma çabasına girer.

2. gün: Bez tamamen çıkarılmalıdır. Bunu yaparken “istersen artık bez bağlamayalım” gibi bir teklifle çocuğa yaklaşılabilir. Bezsiz külot ve pantolon giymek onu daha rahat hissettirecektir. Bu rahatlıktan vazgeçmemek için tuvalet için çözüm arayışına girecektir.

3. gün: Ona “istersen çişin geldiğinde tuvalete gidelim” demek onu rahatlatacak ve kolay öğrenmesini sağlayacaktır. Dilerseniz bunu 3. güne gelmeden de söyleyerek onu rahatlatabilirsiniz.

Tuvalet alışkanlığı edinirken onu rencide etmeyin, şefkatli ve sevecen olun. Unutmayın! biz de bu zamanları yaşadık.